תקיפה גורמת חבלה

תקיפה גורמת חבלה

לא פעם אנו עדים לכך שגם אנשים נורמטיביים, יכולים למצוא את עצמם תחת חקירה או אף כתב אישום בשאלת עבירת אלימות חמורה.תקיפה גורמת חבלה

תמיד אותם האנשים שואלים את עצמם כיצד זה הגיעו למצב של אישום בעבירה של תקיפה גורמת חבלה של ממש.

לאורך השנים ייצגתי בתיקים פליליים במסגרתם, לא פעם וויכוחים גם הקלים ביותר המתקיימים בין אנשים, או ריב על זכויות קידמה בדרך, או אף ויכוח בעת משחק כדור רגל הגיעו לתקיפה אלימה.

לא אחת האירוע החל כקטטה אלימה, ומשם אחד הצדדים הפך אותה לתקיפה חמורה בכך שהמשיך לפעול באופן חסר פרופורציה לאירועים.

 

מה מכריע תיקים פליליים רבים?

כאן חוזרים ליסודות, ההסברים אשר ניתנו בחקירת משטרה קשה להתמודד עם הנזקים שמולם אין הסבר של האדם לאירוע שהתקיים.

חשוב לדעת, לא אחת את ההיבט הפיזי אנו מכירים לאור צילומים מהזירה, כמובן לאור עדים חיצוניים או אף אמצעים אחרים.

נושא אחד אין בפנינו, זה מה שהאדם עצמו חשב בזמן האירוע – כמו גם מה חשב מיד אחרי.

למה חשוב לדעת מה הנחה את האדם? הסיבה פשוטה, אירוע פלילי נבחן בשניים: המעשה ואליו אנו מצרפים את הכוונה.

לצורך המיקוד, חובה תמיד לזכור, ישנה חשיבות רבה להתייעצות עם עורך דין פלילי מקצועי שידע למקד את החשוד.

משם למקד את הנאשם. 

תקיפה גורמת חבלה – מה מוגדר כתקיפה

תקיפה היא ביצוע מעשה אלים, לרבות נגיעה, דחיפה, או כל סוג אחר של הפעלת כוח שמבצע התוקף על הקורבן. (הפעלת כוח לא חייבת להיות במישירין, אלא יכולה להיות הפעלת כוח עקיפה).

הפעלת כוח יכולה להשתמע ולהתייחס גם לאלמנטים אחרים, כגון שימוש בגז, חשמל, חום כל זאת בכדי לגרום נזק לאחר או לכל הפחות לגרום לאי נעימות של התוקף על הקורבן. עבירה זאת זאת של תקיפה וגרמת חבלה מחייבת עונש של 2-14 שנות מאסר, זאת בהתאם לחומרת העבירה ומידת הנזק שגרם התוקף.

דרגות החומרה של מעשה תקיפה

תקיפה סתם – ללא חבלה

תקיפה ללא חבלה מכונה גם "תקיפת סתם". מדובר על תקיפה אשר לא מותירה סימני חבלה, תקיפה זאת יכולה להיגרם גם מטפיחה על השכם בכוח, יריקה, וזאת בניגוד לרצונו של המותקף. התקיפה מסוגים אלו מתבססת על עצם הפגיעה במרחב האישי הפרטי של האדם המותקף, ומכאן כי בית הדין רואה מקרים מסוג זה ללא חיוב של משמעות של גרימת נזק, כאבים ועוד, כל אלו מתבססים עם אי נוחות מעצם הפגיעה.

תקיפה הגורמת חבלה של ממש

תקיפה זאת מוגדרת כעבירה פלילית קשה מאוד, זאת באם ישנם סימנים גופניים ופיזים שניתן לראות באופן ברור על המותקף, כגון : חבלות, שריטות, פצעים ועוד. תקיפה מסוג זה ניתן להוכיח בקלות על ידי תיעוד של המשטרה שנעשה ברגע היגעם למקום, או באם הגיש תלונה המותקף, הדבר הראשון שנעשה הוא תיעוד של סימני הפגיעה, למקרים כאלו גם יכול להתווסף מסמכים רפואיים.

תקיפה בנסיבות מחמירות

תקיפה מסוג זה היא הקשה מבין שלשות הדרגות הקיימות של תקיפה, במקרה זה מדובר על שני אנשים או יותר אשר התכנסו במטרה לביצוע תקיפה. בנוסף מקרים אלו מוגדרים גם בתחום של אלימות במשפחה. קביעה של עבירה זאת מתייחס אל התכנון מראש שיש לביצוע העבירה, או באם מדובר על אלימות בתוך המשפחה מקרים אלו מתייחסים אל התלות הקיימית שבין הקורבן לתוקף, זאת מתוקף היחסים המשפחתיים הקימיים.

העונשים הקיימים על תקיפה

לכל סוג של תקיפה קבע המחוקק עונשים, זאת בהתחשב בחומרת המעשה, בעברו הפלילי של האדם ובנסיבות המקרה.
ישנם מקרים בהם אנו עדים לתקיפות אשר גרמו חבלה של ממש שבזכות ייצוג וליווי של עורך דין מקים אלו הסתיימו בהסדר מותנה של התוקף, אך יחד עם זאת ישנם מקרים רבים שבגלל מעשה של כעס באותו הרגע כל חייו של אדם נורמטיבי יכולים להשתנות.

תקיפה סתם – העונש הצפוי עד שנתיים מאסר.

תקיפה אשר גורמת חבלה של ממש – במקרים אלו נכללים סעיפים נוספים כגון : תקיפה לביצוע פשע, התנגדות למעצר ועוד.
העונש הצפוי עד שלוש שנות מאסר.

תקיפה של יותר משני אנשים – במקרה זה תיכלל גם תקיפת עובד ציבור בעת ביצוע ומילוי תפקידו.
העונש הצפוי עד 5 שנות מאסר.

תקיפה הגורמת חבלה חמורה – עונש של 7 שנות מאסר בפועל.תקיפה שבעקבותיה נגרמה חבלה חמורה.

חבלה שנגרמה כתוצאה משימוש בנשק – העונש הצפוי עד 14 שנות מאסר.

תקיפה בנסיבות מחמירות – במקרה זה צפוי העונש להיות מוכפלוזאת בהתאם לחומרת התקיפה. לדוגמה, באם בוצעה תקיפה של בת הזוג ונגרמה לה חבלה, קיים כי העונש הצפוי על פי החוק הוא 3 שנות מאסר, מאחר וזהוי מוגדרת תחת תקיפה בניסבות מחמירות יוכפל העונש הצפוי ויעמוד על 6 שנות מאסר.

ביצוע חבלה בכוונה מחמירה – באם אדם פגע לצמיתות בבריאותו של אדם, או שהטיל בו מום וגרם לפגיעה באחד האיברים, העונש הצפוי הוא 20 שנות מאסר.

מה זאת חבלה חמורה?

חבלה חמורה היא אחת מהעבירות הקשות ביותר אליה מתייחס החוק הפלילי, כל מטרתה היא לסכן את חייו של אדם (גרימת רצח), או במטרה לפגוע בו קשות. היא מגיעה מתוך המחשבה שעומדת מאחורי התקיפה, כלומר התוקף בעצם תקיפתו רוצה לבצע נזק בקורבן שהוא נזק קבוע. מידת הנזק יכולה להימדד גם באם לא קיבל את הטיפול בזמן, במקרים כאלו רוצה להחמיר בית הדין מכיוון ומדובר על אדם בעל מסוכנות גבוה.

ההליך הפלילי בעת תקיפה גורמת חבלה

במקרים כאלו שמוגדרים בתור תקיפה אשר גרמה חבלה של ממש, המשטרה עובדת בכל מרצה וכוחה. המטרה העיקרית שעומדת אל מול עינה היא שמירה על בטחונם של יתר האזרחים העלולים להיתקל באדם מסוכן. היא תפעיל שיטות חקירה ותנסה בכל דרך להגיע לחקר האמת והמקרה.

המשטרה תבצע את הבדיקה המקיפה ביותר, תחקור ותאסוף ראיות, לרבות מסמכים רפואיים, זאת בכדי לקבוע את האשמה ואת חומרתה, בהתאם לחומרת המקרה היא תגיש את הממצאים לתביעה שם יוחלט האם לפתוח בהליך פלילי והגשת כתב אישום נגד התוקף והלמשיך מולו את ההליך הפלילי.

בעבירות של תקיפה הגורמת חבלה, המשטרה היא זאת שצריכה להוכיח כי הנאשם אכן אשם בתקיפה. כאן תפקידו של עורך הדין הוא מכריע, עורך הדין ייבחן את פרטי המקרה, האם קיימת הכרות מוקדמת ומדובר על סכסוך עסקי שהגיע לכדי אלימות, לנסות ולהבויל להסדר טיעון, לשנות את סעיפי האישום בהתאם לעובדות ולראיות המוצגות אותן הביאה המשטרה, רק בזכות חקירה מעמיקה של עורך הדין המייצג יכול אדם לצאת מעונשים כבדים ולחזור לשגרת חייו.

עורך דין פלילי תותח יטיל ספק בכל ראייה אשר תציג המשטרה, הוא יטיל ספק בממצאי החקירה, יציג לבית הדין עובדות אשר כלל לא צוינו במהלך החקירה, באופן טבעי לא פעם משרדינו עד למקרים בהם המשטרה לא מציינת עובדות רבות שהובאו בפניה, התעלמות מוחלטת מעובדות אלו של המשטרה הם הדרך הטובה ביותר לסיים את התיק ואפילו לגרום לסגירת ההליך הפלילי בעילה של חוסר אשמה.

יחד עם כל אלו משרדינו יציג את נסיבות חייו האישיות של האדם, כל דבר אשר יכול להקל בעובודת בהן הוא נאשם, כגון מצב משפחתי, מצב כלכלי, הבעת חרטה מלאה על המעשה, לאחר הצגת כל העובודת האלו יחליט בית הדין האם יש כל ממש במתן עונשים כבדים על התוקף.

זומנתם לחקירת משטרה בחשד לתקיפה – חשוב להתייעץ עם עו"ד פלילי

אנו מתחייבים להעניק לכם את הליווי והייעוץ המקצועיים ביותר, זאת מתוך הניסיון רב השנים שלנו, הצלחות רבות של משרדינו בתיקים מסוג תקיפה ואיומים. שמרו על הזכות שעומדת לרשותכם והיא הזכות לייצוג משפטי.

שתפו:

מאמרים נוספים

חוק אשראי הוגן

חוק אשראי הוגן

בעידן הדיגיטלי, בו קבלת אשראי הפכה קלה ונגישה מתמיד, גוברת חשיבותו של חוק אשראי הוגן. חוק זה, שנחקק, נועד להגן על הצרכנים מפני ניצול ומפני

הכנה לחקירה במשטרה

הכנה לחקירה במשטרה

הכנה לחקירה במשטרה באירוע פלילי מורכב היא אירוע נוראי. לא פעם מעבר לחקירה עצמה. ההכנה לחקירה מחייבת את בניית היכולת להתמודד עם מציאות מטורפת של

Call Now Button
×

שלום, כאן עורך דין פלילי מוטי אדטו. אני זמין ואשמח לעזור בכל שאלה

× זמינות מיידית 24/7