זיוף מסמכים

זיוף מסמכים

זיוף מסמכים, שימוש במסמכים מזויפים, כל מה שאתם צריכים לדעת על אחת התופעות הקשות.זיוף מסמכים

עבירת זיוף מסמכים היא עבירה שקשה לגלות – וקל מאוד להתעשר בזכותה.

חשוב לציין, גם שינוי של אות אחת יכול וישנה זכויות כלכליות בסכומים גדולים.

לא אחת נתקלתי בתור עורך דין פלילי באירועים של זיוף מסמכים גם אל תוך ההליך הפלילי.

היינו לדוגמה – הבאת מכתבי המלצה (אפילו צל"ש מהנשיא) שאדם בנה בביתו.

יצירה של מציאות מדומה – בדרך של הבאת אנשים להשקיע באירועים כלכליים אשר לא קיימים ועוד ועוד.

בפרק זה אגע בזיוף מסמכים בתוך ההליך המשפטי.

זיוף מסמכים – רשמות מחשב ותמלולים

אחת הבעיות הקשות ביותר בהליך המשפטי הוא חוסר בקרה של הצד האחר.

ראיית הבסיס היא ההקלטה – אולם כיצד מתנהלת זאת שלא אחת נתקלתי שדווקה טענות הגנה מהותיות ביותר לא נימצאיות בתמליל?

חובה לעבור היטב על התמלילים- הנחת העבודה שמטרת המשטרה היא לתמלל בלי כל כוונה נסתרת – נסבתרת שאנו רואים תמלולים שם טענות הגנה מהותיות נעלמו.

https://www.ynet.co.il/news/article/HyL3fssmD

כאשר אנו נתקלים באירועים של פערים בתמלילי המדינה – הדבר לא יקרא זיוף, אלה רק פערים, ותמיד יש תא היכולת להסביר את הפערים. אולם הנושא הנ"ל מחייב את כל הצדדים להקשיר היטב להקלטות ולגלות פערים, קטיעות ועוד.

סיוף מסמכים – רשומות מחשב

ההנחה שמחשבים לא משקרים – היא הנחה שאולי היא אמת ואולי לא.

אבל בפלטים יש פערים רבים בין המציאות של המחשב לפלט אותו אתה מקבל לדוגמה בתור הודעות וואסאפ.

אבל באולם המשפט אין לך את היכולת להבין מה הוא המדויק – לכן חובה על כל עורך דין פלילי לעבור על החומרים במקור.

אולם מה עושים שבעבירות רבות לא מקבלים את המקור אתה רק את ההקלטות?

כאן מערכת החוק נתנה לנו כלי מהותי ביותר בשנים האחרונות:

סמכות לפסילת ראיה שהושגה שלא כדין  – פקודת הראיות

 

ראיה שנתקבלה שלא כדין
56. 

ראיה שאינה קבילה במשפט פלילי ונתקבלה בטעות או בהיסח הדעת, לא תשמש הוכחה לאשמה ואין לבסס עליה שום פסק-דין; אף על פי כן, העובדה שבית המשפט שמע את הראיה לא תפסול את פסק-הדין, אלא אם סבור בית המשפט שהנאשם לא היה מורשע אילולא נמסרה אותה ראיה או שאין ראיה מספקת אחרת זולתה לתמוך בה את ההרשעה.

חשוב לזכור – באם ראיה התקבלה בלי שיש לנו את המקור – והמדינה לא מנפיקה מקור – אפשרי לפסול אותה.

בתיק בו אני מייעץ, המתלוננת הביאה שלל הודעות וואסאפ – אחרי שהוגשו כחלק מעדותה מתברר שלא כולן הן מדויקות ויש עריכות – כאן חשוב לציין, עריכה שווה זיוף.

זיוף מסמכים – מכתבי המלצה

לכאורה אירוע קל יחסית.

אולם הדבר מוביל להעדר יכולת בקרה על מקרים אמיתיים – לא אחת שירות המבחן הוא זה אשר נתקל במסמכים הלא מקורים ומתחיל בחקירה.

בעברי הציעו לנאשם העדר הרשעה בתיק חמור – קודם שהתגלו הזיופים ואז הוא נעצר.

מערכת המשפט מקפידה מאוד על אמינות הדבר, לא אחת עורכי דין שראו מציאות והעדיפו לקבל מסמכים על מציאות סותרת הוענשו בחומרה.

לדוגמה:

אדם שהביא לעורך הדין מסמכים כי הוא עיוור  -שעה שהוא התנהל בתיק מולו כרואה.

אירוע בו אני הייתי מעורב – אדם שהציג לעורך הדין מסמכים שהוא דמנטי – למרות שניהלו שיחות מהותיות, לדברי הלקוח, בזמן עבר אותו עורך דין יעץ לו להציג את עצמו כמי שלא מסוגל ללכת ודמנטי לחלוטין.

מהו שינוי מותר במסמך?

רק הגדלה והקטנה הם שינויים מותרים.

גם שיש חותמת של המצלמה – הדבר יכול להוביל לפסילה של המסמך.

זיוף מסמכים כעבירה פלילית

זיוף הוא עבירה פלילית כי מדובר בסוג של הונאה. מדובר במעשה הונאה שעלול לגרום לנזק משמעותי לחברה, בין אם זה כלכלי או פיזי.

זיוף הוא מעשה של הפקה והעברה של יצירה של מישהו אחר כשלה שלו. כל עוד הזייפן יודע שהיצירה שלו נוצרה על ידי מישהו אחר, אז זה לא נחשב לזיוף. לדוגמה, אם צייר יוצר ציור על קנבס ומוכר אותו לאדם אחר מבלי לומר לו שהוא מוכר רכוש גנוב, אזי הדבר ייחשב לזיוף מכיוון שהצייר לא ידע מהיכן הגיע הקנבס.

החוק מבחין בין שני סוגי זיופים:

  • זיופים במרמה : מסמכי הונאה במרמהישנן דרכים רבות לזהות מסמך הונאה. הם כוללים את הדברים הבאים:- המסמך אינו אותנטי.- החתימה על המסמך אינה לגיטימית.- השם, הכתובת ומספר הטלפון במסמך אינם תואמים לאלו של האדם שחתם עליו.- המסמך שונה או התעסק בו בדרך כלשהי (למשל, חותמת הוסרה).- ישנן אי סדרים בנייר או בדיו המשמשים כדי לגרום לו להיראות לגיטימי (למשל, נעשה שימוש בסוג אחר של נייר).
  • מעשים בעלי אישור כוזב : זיוף מסמכים מעשים עם אישורים כוזבים הוא פשע. זה פשע שקיים כבר הרבה זמן וממשיך להתבצע.סוגי הזיופים הנפוצים ביותר הם גניבת זהות, הונאה בכרטיסי אשראי והונאת מס. הסיבה לכך היא שקשה לאתר פשעים אלו ולמבצעים יש גישה למשאבים רבים המקלים עליהם לבצע פשעים אלו.ישנן שלוש קטגוריות עיקריות של זיופים:1) גניבת זהות: למשל, גניבת זהות של מישהו כדי שתוכל להשתמש בכרטיסי האשראי שלו או לקבל הלוואות על שמו.2) הונאה בכרטיס אשראי: לדוגמה, שימוש במספר כרטיס אשראי של מישהו אחר ללא רשות על מנת לחייב בו משהו או לבצע רכישות מזויפות באינטרנט.3) הונאת מס: זיוף מסמכים הוא פשע שבוצע הן על ידי יחידים והן על ידי עסקים במטרה לבצע הונאה או העלמת מס. לרוב זה נעשה בעזרת תוכנת מחשב שיכולה להפיק מכתב, תעודה או שטר בקלות.

זיוף נחשב בדרך כלל כעבירה פלילית מכיוון שהוא כרוך בשימוש בחיקוי או הונאה על מנת להשיג משהו בעל ערך.

זיוף הוא פשע מכיוון שהוא כרוך בשימוש בחיקוי או הונאה כדי להשיג משהו בעל ערך. לדוגמה, אם מישהו משתמש בחתימה המזויפת שלו על צ'ק, הוא מנסה להערים על הבנק לחשוב שהוא מי שהוא אומר שהוא.

ההגדרה המשפטית לזיוף היא: "פעולה של יצירה או התאמה של מכשיר באופן שיטעה את הזולת להאמין שהוא נעשה על ידי אדם אחר".

הזיוף יכול להיות פשוט או מורכב, תלוי בכמה שלבים עוברים להכנת המסמך המזויף. זיופים פשוטים כוללים בדרך כלל רק שלב אחד ועשויים שלא לדרוש עבודה מיומנת. זיופים מורכבים יכולים

הסיבה העיקרית לכך היא שפעולת הזיוף של משהו, בין אם זה כסף, מסמכים או כל דבר אחר, נוטלת את הבעלות על אותו חפץ. במילים אחרות, זה נוטל את הזכות להשתמש בחפץ הזה בכל דרך שתרצו. זה גם נוטל את זכותו של האדם לרכוש ולזהות משלו. זה אומר שאם מישהו היה מזייף מסמך ואז משתמש בו כדי לעשות משהו לא חוקי – כמו לקנות סמים – הוא לא רק היה מבצע הונאה אלא גם עובר על כמה חוקים אחרים.

שתפו:

מאמרים נוספים

חוק אשראי הוגן

חוק אשראי הוגן

בעידן הדיגיטלי, בו קבלת אשראי הפכה קלה ונגישה מתמיד, גוברת חשיבותו של חוק אשראי הוגן. חוק זה, שנחקק, נועד להגן על הצרכנים מפני ניצול ומפני

הכנה לחקירה במשטרה

הכנה לחקירה במשטרה

הכנה לחקירה במשטרה באירוע פלילי מורכב היא אירוע נוראי. לא פעם מעבר לחקירה עצמה. ההכנה לחקירה מחייבת את בניית היכולת להתמודד עם מציאות מטורפת של

Call Now Button
×

שלום, כאן עורך דין פלילי מוטי אדטו. אני זמין ואשמח לעזור בכל שאלה

× זמינות מיידית 24/7