אלימות במשפחה וכיצד היא מובילה לגירושין

אלימות במשפחה וכיצד היא מובילה לגירושין

כשאהבה הופכת לאגרוף: אלימות במשפחה כגורם לגירושין

אלימות במשפחה, אותה מפלצת אפלה המסתתרת מאחורי דלתות סגורות, היא לא רק צלקת פיזית ונפשית, אלא לעתים קרובות גם זרז לגירושין כואבים. זוהי מציאות עגומה, בה בית, שאמור להיות מקור לנחמה וביטחון, הופך לשדה קרב.

אלימות במשפחה: הגדרה ומאפיינים

אלימות במשפחה היא דפוס התנהגות אלים, המופעל על ידי בן משפחה אחד כלפי אחר, במטרה להשיג שליטה וכוח. היא יכולה ללבוש צורות רבות: פיזית, מילולית, נפשית, מינית ואף כלכלית. לעתים היא מתרחשת באופן חד פעמי, אך לרוב מדובר בדפוס חוזר ונשנה, ההולך ומסלים עם הזמן.

פתיחת תיק גירושין בבית הדין הרבני מציינת את תחילתו של הליך הלכתי ומשפטי מורכב, שבסופו מתן גט פוסק את קשר הנישואין. לצד הליך הגירושין עצמו, עשויים בני הזוג להידרש להכרעה בסוגיות נלוות כגון חלוקת רכוש, מזונות ומשמורת על הילדים.

דגשים לפתיחת תיק גירושין:

  • הגשת תביעה או בקשה משותפת: ניתן לפתוח תיק באמצעות תביעה (במקרה של חוסר הסכמה) או בקשה משותפת (במקרה של הסכמה הדדית) לגירושין.
  • טפסים רלוונטיים: יש למלא את הטפסים הנדרשים, הכוללים פרטים אישיים, נימוקים לגירושין ופרטים רלוונטיים נוספים.
  • אגרה: יש לשלם אגרה בעת פתיחת התיק.
  • ייצוג משפטי: מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בדיני משפחה וגירושין.

חשוב לזכור: פתיחת תיק גירושין בבית הדין הרבני מקנה לו סמכות בלעדית לדון בכל הסוגיות הכרוכות בגירושין, לרבות ענייני רכוש, מזונות ומשמורת. לכן, יש לשקול בכובד ראש את ההשלכות של צעד זה.

הקשר בין אלימות במשפחה לגירושין

אלימות במשפחה היא אחד הגורמים המרכזיים לגירושין, הן בישראל והן בעולם. היא מערערת את יסודות הזוגיות, שוחקת את האמון והביטחון, ומותירה את הנפגע בתחושת השפלה ופחד. במקרים רבים, הגירושין הם בבחינת קרש הצלה עבור הנפגע, המאפשר לו להיחלץ מהמצב המסוכן ולבנות מחדש את חייו.

מדוע נשים רבות נשארות במערכת יחסים אלימה?

למרות הסבל והסכנה, נשים רבות בוחרות להישאר במערכת יחסים אלימה. ישנן סיבות רבות לכך: תלות כלכלית, בושה, פחד מהתגובה של בן הזוג האלים, תקווה שהמצב ישתפר, ואף לחץ מצד המשפחה והחברה. חשוב לזכור, כי אין להאשים את הנפגעת בבחירתה להישאר. היא זקוקה לתמיכה ולעזרה כדי להיחלץ מהמצב המסוכן.

השלכות הגירושין על בני הזוג והילדים

הגירושין הם תהליך קשה ומורכב, גם כאשר מדובר בהחלטה משותפת. כאשר הגירושין נכפים על ידי אלימות במשפחה, ההשלכות עלולות להיות קשות אף יותר. הנפגעת עלולה לסבול מטראומה, מדיכאון ומקשיים כלכליים. בן הזוג האלים עלול להגיב באלימות נוספת, ואף לנסות לפגוע בנפגעת או בילדים. הילדים, גם אם לא נפגעו ישירות מהאלימות, עלולים לסבול מחרדה, מדיכאון ומקשיים חברתיים ולימודיים.

כיצד להתמודד עם אלימות במשפחה?

אם את/ה סובל/ת מאלימות במשפחה, חשוב לזכור שאת/ה לא לבד. ישנם ארגונים רבים המציעים תמיכה וסיוע לנפגעי אלימות במשפחה. אל תהסס/י לפנות לעזרה.

שאלות ותשובות נפוצות

  • האם אלימות במשפחה היא רק פיזית? לא, אלימות במשפחה יכולה להיות גם מילולית, נפשית, מינית וכלכלית.
  • האם גברים יכולים להיות גם הם נפגעי אלימות במשפחה? בהחלט, גברים יכולים להיות גם הם קורבנות של אלימות מצד בנות זוגם.
  • האם ילדים יכולים להיות מושפעים מאלימות במשפחה, גם אם הם לא נפגעים ישירות? כן, ילדים שנחשפים לאלימות במשפחה עלולים לסבול מהשלכות שליליות, גם אם הם לא נפגעים פיזית.

לסיכום

אלימות במשפחה היא תופעה חמורה, הגובה מחיר כבד מהנפגעים, מבני משפחתם ומהחברה כולה. היא שוחקת את יסודות הזוגיות ומובילה לעתים קרובות לגירושין כואבים. חשוב לזכור, כי אין להאשים את הנפגעת בבחירתה להישאר במערכת יחסים אלימה. היא זקוקה לתמיכה ולעזרה כדי להיחלץ מהמצב המסוכן. אם את/ה סובל/ת מאלימות במשפחה, אל תהסס/י לפנות לעזרה.

שתפו:

מאמרים נוספים

חוקיות החיפוש המשטרתי

חוקיות החיפוש המשטרתי

בתור עורך דין פלילי המגיע לתיק פלילי – יש מספר שאלות שאנו רואים ממצאים של חיפוש. האם המדינה תוכל לעשות שימוש בחומרים שתפסה  -כראיות משפטיות

מהו כתב אישום

מהו כתב אישום

כתב אישום הוא תמצית הטענות כלפי אדם או חברה כפי שרואה זאת הפרקליטות/יחידת התביעות. כתב האישום יכיל מספר פרקים מה המטרה של כתב האישום? מטרת

עורך דין פלילי בירושלים

משרד עורך דין פלילי בירושלים מוטי אדטו פועל בעיר ירושלים מעל ל 26 שנים. לאורך השנים הצליח משרדי לזכות, למנוע הגשת כתב אישום ולזכות חקירות

Call Now Button
×

שלום, כאן עורך דין פלילי מוטי אדטו. אני זמין ואשמח לעזור בכל שאלה

× זמינות מיידית 24/7