השפעת עבר פלילי על גזר דין

השפעת עבר פלילי על גזר דין

לעבר הפלילי לקיומו, לקיומו בעבירות דומות ולבטח להעדרו – או לאי קיומו כלל וחיים נורמטיביים – כמו גם להליכי שיקום וטיפול יש השפעה ניכרת על נושא הענישה. לא אחת הדבר אינו ברור, הרי מדובר באירוע "חדש" למה יש השפעת עבר פלילי על גזר דין?

בחוק הגבר מוגדר כתיקון 113 לחוק העונשין שקובע שעל בית המשפט לקבוע מתחם לענישה ביחס לכל אירוע, לאחר מיכן למקם את הנאשם בתוך המתחם. אנשים נורמטיביים ימוקמו בד"כ בתחתית המתחם, שיקולי שיקום יכולים להוציא מתוך המתחם כלפי מטה, אולם שיש מציאות של עבריינות חוזרת, אפילו ללא מאסר על תנאי, יש מצבים שהאיש ימוקם בחלק העליון של המתחם, באופן נדיר אפשרי אפילו לבצע סטייה ממתחם העונש ההולם כלפי מעלה.

מיותר לציין, עדיף שהשופט בזמן המשפט על שאלת האשמה לא ידע על קיומו או אי קיומו של עבר פלילי. הרי בעצם הידיעה שהאדם הוא עבריין מועד באותו סוג עבירה מוביל לסוג של דעה קדומה שיכולה לעוות את התמונה. אולם כאשר מגיעים לשאלה של הענישה, עורך דין פלילי מדויק, עם לקוח משתף פעולה, יחד הם בונים הליך שיקומי שיוביל את בית המשפט לפחות חשש מהאדם. היינו לבנות את הנושא של הקלה בענישה.

אולם שאלת מאסרים קודמים כמו גם עבר פלילי בעת גזירת העונש היא בעלת חשיבות רבה, לבטח בשאלה כיצד אנו כחברה יכולים להוביל אדם להתנהלות שאנו חפצים בה?

באם האדם אינו משנה את דרכיו, ויש אירוע פלילי אחרי אירוע פלילי, אולי אנו לא מצליחים להרתיע מספיק את האדם ? בנסיבות אלא יש כמובן סיכוי לעונשים מוגדלים, כמו קנסות גבוהים יותר הכל מתוך מטרה לגלות מה יוביל את האדם לשינוי התנהלות – ואם לא שינוי הזי להרחקה מהחברה לתקופה משמעותית יותר.

מיותר לציין, ככל שיש טווח זמן קצר יותר בין עבירה לעבירה, לבטח שמדובר בעבירות מאותו הסוג, בית המשפט רואה את הדברים ביתר חומרה, הוא מסיק מכך כי מדובר על אדם אשר מזיק לסביבה ופוגע בה ולכן יעשה מאמצים להחמיר את הענישה בכדי ליצור הרתעה ולעצור את המשך פעילותו הפלילית.

משמעות עבר פלילי

  • האדם הנורמטיבי : אדם ללא עבר פלילי הוא אדם נורמטיבי, הוא אדם אשר משתלב היטב בחברה הוא נוהג לפי הנורמות שלה ולא ביצע בעבר מעשים פליליים אשר מעשים אלו מנוגדים לחוק.
  • מחיקת הרישום הפלילי : מכיוון ורישום פלילי מהווה "כתם" מאוד משמעותי בחייו של אדם הרבה אנשים בעלי עבר פלילי מבקשים לשכור שירות של סנגור פלילי שידאג למחוק את הרישום הפלילי, אדם שיש לו עבר פלילי עשיר כבבר לא יוכל למחוק את הרישום הפלילי גם אם יעמיד עורך דין שינסה לבצע זאת.
  • החמרה בגזר הדין : לרוב במקרים בהם אדם ללא עבר פלילי יבצע עבירה, ייתכן והתיק בעינינו ייסגר באחת מהעילות לסגירת תיק, הנפוצה במקרים אלו היא סגירת תיק בעילה של הסדר מותנה, ייגזר עונש קל על העבריין לרבות תשלום קנס או ביצוע עבודות למען הציבור. לעומת זאת אדם בעל עבר פלילי עשיר יכול וגזר הדין שלו יכלול עונש מאסר כבד בפועל והתביעה עלולה לבקש למצות את כל חומרת הדין למען ניסיון ולהרתיע את העבריין מהמשך פעילותו הפלילית.

לסיכום

ישנה השפעת עבר פלילי על גזר דין, למרות שבתי הדין עוסקים לא רק בענישה אלא גם בשיקום, במקרים בהם התנהגותו של אדם היא פלילית ועשירה במעשים הפוגעים בחברה, המטרה של המערכת המשפטית ושל מערכת אכיפת החוק היא לשמור מפני אותם עבריינים שלא יפגעו באנשים הנורמטיביים.

שתפו:

מאמרים נוספים

חוק אשראי הוגן

חוק אשראי הוגן

בעידן הדיגיטלי, בו קבלת אשראי הפכה קלה ונגישה מתמיד, גוברת חשיבותו של חוק אשראי הוגן. חוק זה, שנחקק, נועד להגן על הצרכנים מפני ניצול ומפני

הכנה לחקירה במשטרה

הכנה לחקירה במשטרה

הכנה לחקירה במשטרה באירוע פלילי מורכב היא אירוע נוראי. לא פעם מעבר לחקירה עצמה. ההכנה לחקירה מחייבת את בניית היכולת להתמודד עם מציאות מטורפת של

Call Now Button
×

שלום, כאן עורך דין פלילי מוטי אדטו. אני זמין ואשמח לעזור בכל שאלה

× זמינות מיידית 24/7